Windows

Windows İçin Ücretsiz Sanallaştırma Yazılımları

yazar root

Sanallaştırma teknolojisi hayatımıza girdiğinden beri, sadece sistem yöneticileri değil, son kullanıcılar dahil bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Xen, Proxmox, ESX gibi çözümler daha çok sistem yöneticilerine veya profesyonellere hitap etse de, sunucu harici masaüstü işletim sistemlerinde de Vmware’in (workstation veya fusion) veya Sun’ın (VirtualBox) programları da mevcut. Yazımızda Windows (masaüstü ailesi) için kullanılan ücretsiz sanallaştırma yazılımlarını inceleyeceğiz.

Sanallaştırma yazılımlarını, eski bir işletim sistemi ihtiyacınız olduğunda kullanmak için veya mevcut işletim sisteminize alternatif olarak farklı bir işletim sistemi çalışmak için kullanabilirsiniz.

1. Hyper-V

Hyper-V, 2008 yılından bu yana, Windows 8’de sanallaştırma için Microsoft Sanal PC’nin yerini aldı.

İşletim sistemlerini sanallaştırmanıza izin vermenin yanı sıra, Hyper-V, sabit sürücüler, anahtarlar, harici medya sürücüleri ve benzeri donanımları sanallaştırmanıza izin verir. Sade, temiz ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.

Hyper-V Windows 10 üzerine kurulabilir fakat 64bit işlemci mimarisi gereksinimi bulunur. Kurulum işlemi de oldukça basittir. Windows servisi ( Programs and Features > Turn Windows features on or off ) kurar gibi kurabilirsiniz.

2. VirtualBox

Açık kaynak kodlu, çoklu platform destekleyen VirtualBOX, Linux, Windows, BSD ve Oracle işletim sistemlerinde çalışan bir sanallaştırma ürünüdür.İlk olarak Linux üzerinde geliştirilen VirtualBox daha sonra Oracle tarafından satın alındı ve diğer işletim sistemleri için de geliştirilmeye tabi tutuldu.

VirtualBox ayrıca, USB aygıt desteği, uzak masaüstü bağlantısı ve Intel NIC (LAN) kartları için PXE (ağ) önyükleme özelliği gibi ek işlevsellikler elde etmek için VirtualBox ile birlikte yüklenebilen bir uzantı paketi ile birlikte gelir.

Bir çok Linux reposunda bulunan VirtualBOX, Freebsd ports ağacından da bulunur. Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.

3. VMLite Workstation

Vmlite Workstation, açık kaynak kodlu ve VirtualBOX tabanlı bir sanallaştırma yazılımıdır. Vmlite üzerinde VirtualBOX’un yaptığı işlemlerin bir çoğu dahil olmak üzere, birden fazla snapshot almanızı sağlar. Ayrıca Vmlite’in en belirgin özelliği, 32bit işlemci üzerine kurmuşsanız 64bit işletim sistemi kurabilmeniz. Yani kullandığınız işletim sisteminin Windows 7 32bit olduğunu düşünürsek, Vmlite üzerine Windows 7 64bit kurabiliyorsunuz.

4.VMWare Server

VMWare Server , VMware firmasının ücretsiz bir sanallaştırma yazılımıdır. Desteği sona ermesine rağmen, hala ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir durumdadır. VMWare Server, neredeyse tüm işletim sistemlerini guest (misafir) veya ana bilgisayar olarak destekler, ancak 64 bit konuk işletim sistemi VMLite’deki gibi bir 32 bit ana bilgisayara yüklenemez. VMWare Server, USB aygıtlarını destekler ve ayrıca bridge, NAT ve host arabirimlerini de destekler.

Bu adresten VMWare Server’i indirebilirsiniz.

About the author

root

Leave a Comment