Genel

VPN Nedir? VPN Uygulamaları Nelerdir?

VPN Uygulamaları

Çeşitli site yasaklama işlemlerinden dolayı veya daha güvenli olduğunu düşündüğümüzden VPN programları veya VPN applicationları kurmak ve kullanmak zorunda hissediyoruz İnternet üzerinde bir çok ücretli olarak sunulan veya ücretsiz şekilde hizmet veren ve satılan vpn uygulamaları bulunuyor. Bunları kullanırken de benliğimizi güvende hissetmek istiyoruz. Peki VPN nedir? VPN programları veya VPN uygulamarı ne işe yarar? VPN uygulamaları bize ne sağlar?

Vpn Nedir Ve Ne İşe Yarar?

VPN’in açılımı virtual private network yani sanal özel ağ anlamına gelir. Çok eski yıllardan beri, hatta network standartları konumlanırken dahi hayatımızda olan bir teknolojidir. Temel görevi, aslında sanal bir özel ağa dahil olmanızı sağlamak olsa da günümüzde daha çok gizlilik için kullanılır. Bir VPN network üzerinden internete çıkış yapıldığında, kendi gerçek ip adresimiz gizlenir ve internete giriş yaptığınızda vpn ağı üzerinden çıkmaya başlarsınız. Böylece gerçek IP adresimiz gizlenir. IP adresi sorgulama sitelerinde de, ip adresimiz VPN adresi olarak gözükür. Bu şekilde de gerçek IP adresimiz belli olmadığı için, kendimizi daha güvende hissetmişl oluruz. Peki internet üzerinde bulunan en güvenilir vpn uygulamaları nelerdir? Hangi vpn uygulamalarını güvenli bir şekilde, kafamıza soru işareti takılmadan kullanabiliriz?

Güvenilir Vpn Programları Nelerdir?

VPN uygulamaları, genel olarak, Windows masaüstü işletim sistemleri üzerinde, Linux ve Unix dağıtımlarında ve mobil işletim sistemleri üzerinde çalışırlar. Masaüstü işletim sistemlerinin içinde, VPN servislerine bağlanmak için varsayılan olarak gelen istemci ve istemciler de bulunmaktadır.

1-Surfshark

Surfshark VPN uygulaması, Windows işletim sistemleri üzerinde, Linux distrolarında, MacOS yüklü bilgisayarlda veya macbook bilgisayalarda ve mobil işletim sistemlerinde de çalışmaktadır. En çok kullanılan VPN servislerinden olan Surfshark, 63 ülke üzerinden internete çıkmanıza izin verir. Toplam 1700 sunucusu olan bu servisin, fiyatları da makul seviyededir. Fakat Netflix, Youtube, Amazon Prime gibi servislere, Surfshark üzerinden erişmeniz sınırlandırılmıştır.

2-Hotspot Shield

Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan VPN uygulaması, en çok kullanılan diğer bir VPN uygulamalarından bir tanesi. 45 günlük trial yani deneme süresi de sunan Hotspot Shield küçük ücretleri ile de oldukça tercih ediliyor.  En güvenilen VPN uygulamaları arasında bulunan servis, mobil uygulamalar da en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi. 

3-Cloudflare 1.1.1.1

Cloudflare, adını güvenlik konusunda duyurmuş bir firma. Daha çok web siteleri için firewall ve DDOS atakları engelleyici hizmetler sunuyor.. Özellikle, web sitelerine yapılan saldırıları engellemesiyle meşhur olmuş bir hizmet sağlayıcı. 1.1.1.1 VPN servisi ise sağlam bir vpn hizmeti sunuyor. Oldukça hızlı çalışan bu servisin, ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunuyor. 

About the author

root

Leave a Comment