Genel

Viral içerik nedir? Viral içerik nasıl üretilir?

yazar root

Viral kelimesini sürekli duyuyoruz. Sosyal medyada viral oldu, viral video, viral içerik vs. şeklinde. Peki, fakat viral ne demek? Viral blog yazısı, genel anlamıyla insanlar tarafından talep bulan, alaka çeken ve en önemlisi de paylaşılan içeriktir.

Sosyal medyanın internete tesir etmesi ile beraber daha da önem kazanan viral içerik, bu anlamda sitelerin kaderini de belirlemek de önemli rol oynuyor.. Genelde yazılardan daha fazlaca, videolar ve görseller insanlar tarafında ilgi uyandırıyor. Bir video dahi milyonlarca hit alabiliyor. Bir görsel, sosyal ağlarda paylaşım yaparak siteye ziyaretçi çekebiliyor. Buradaki en mühim nokta, viral içerik üretirken izlenecek yollar dikkat etmek. Yani viral içeriğin iyi mi üretileceği şeklinde. Sizlere fikir verecek viral içerik üretirken dikkat etmeniz gereken maddeler;

Viral İçerik Nasıl Yazılır?

Viral için kafa yormaya özen gösterin. Viral içerik üretmek için sosyal medyayı yakından takip etmeniz gerekir. Twitter üzerinde trendler neler? Facebook’da ne konuşuluyor? Ekşisözlük gündeminde neler var gibi. En fazlaca paylaşılan içerikler ne? Videolarda hangi konular beğeniliyor? Görsellerin paylaşım oranı ne? Özellikle sosyal medyadaki dost çevrenizin paylaşımlarına bakarak bu mevzuda bir çıkarım yapmanız gerekir. Genel olarak keyifli, kısa, orijinal ve insanların algılamak için uğraşmayacağı içerikler ilgi görüyor. Bebek ve ya hayvan videolarına insanlar oldukça ilgi gösteriyor ve hep dikkat çekiyor. Çünkü eğlenceli, sempatik ve anlaşılır durumda. İşte bu biçimde çıkarımlar yaparak blog sitenizin içeriğine bakılırsa içerik planlaması yapmanız size yol gösterici olacaktır.

Ayrıca bu konuda sosyal medyadaki etkileşimleri de ölçmeniz gerekir. Hangi konuların ilgi gördüğü, hangi konuların ise ilgi görmediğini sürekliçözümleme ederek bu yol haritanızda değişimler yapabilirsiniz.Güncel konuları yakalayın.

Viraldeki en mühim konulardan birisi de güncel mevzuları, trendleri be gündemleri yakalamak. Bu durumda da aslına bakarsak yabancı kaynakları takip etmeniz daha yerinde olacaktır. Buzzfeed, Digg, Medium, Reddit gibi viral çalışan siteleri yakından takip ederek oradaki içerikleri Türkçe’ye çevirerek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Twitter’da atılan ve beğenilen bir bir çok tweet de İngilizceden – Türkçe’ye çevirilip yazılıyor. Bunu ilk yapan olmak, değişik yabancı keşfedilmemiş kaynaklar yakalamak sizi bu alanda öne geçirecektir.İçerik sayınızı yüksek tutun. Hangi içeriğinizin alaka çekeceğini bilmeniz vakit alacaktır. Bu nedenle viral içerik konusunda şansınızı arttırmak için içerik sayınızı tutabildiğiniz kadar yüksek tutun. Yazma işleminiz süreklilik arz etsin. Bu şansınızı arttıracak ve sitenizi popüler hale getirecektir. Fakat içerik üretirken ne olursa olsun kaliteden taviz vermemeniz gerekir.

Başlık Önemi


Sosyal medyada içeriğinizi bulan bir ziyaretçi en mühim kriter başlığınızdır. Başlığınız ile ziyaretçileri çekemiyorsanız, en güzel, en zengin ve en dolu içeriği üretseniz bile beklediğiniz tepkiyi alamayabilirsiniz. Bu nedenle içeriğinizi ürettikten sonrasında başlıklarınızda da sakin kafayla düşünmeniz gerekir. Bu sayede en entresan, bazen insanları düşündürecek ve linke tıklamaya itecek sihirli sözcükleri bulmalısınız.

Hedef Kitlenizi Belirleyin – İçerik hedeflemesi yapın


İçeriğiniz için başlangıçta yapacağınız planlama dahilinde içerik hedeflemesi yapın. Hangi alanda, kimlere yöneleceksiniz? Hedef kitleniz ne? Hedef kitleniz ne istiyor, nelere tıklıyor? Bu analiz aslen ihtiyacı belirlemenizi sağlayacak. Geriye ise ancak içinde ne olduğu üretmek kalacak.Bu şekilde viral mevzusunda mühim bir yol alabilirsiniz. Unutmayın, artık farklı olma zamanı.

Görsellere ve videolara önem verin

Bir yazıda görsellerin ve kullanılan videoların etkisini sanırım söylemeye gerek yok. Bu açıdan bazen videolarınızı sosyal medya hesaplarına yükleyerek paylaşın. Böylece bir paylaşım zinciri oluşturabilir, toplumsal medya hesaplarınızın takipçi oranın arttırabilirsiniz. Bu da sitenize ziyaretçi olarak dönüş yapacaktır. 10 dakikalık bir videonuz varsa, cezbeden 30 saniyelik kısmını paylaşabilirsiniz mesela.

About the author

root

Leave a Comment