Genel

SEO Programları

SEO Nedir?

SEO ingilizce açılımı Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerinin arama motorları için ki özellikle Google arama motoru için optimize edilmesine denir.

Arama motorlarının, web siteleri için bir çok kriteri bulunmaktadır. Hem kodsal anlamda, hem de yazısal anlamda, web sitelerinin arama motorlarına uygun şekilde kodlanıp, optimize edilmesine SEO denir.

SEO için bir çok program ve online web sitesi bulunmaktadır. Web tasarım sayfanızın, arama motorlarında üst sıralarda çıkması için kesinlikle SEO optimizasyonu yaptırmanız gerekir.

SEO Programları

Arama motorlarının özellikle de Google’nin hayatımızdaki yeri oldukça büyük. Dünyanın her köşesinden, farklı ırktan türden insanlar, aradıkları ürünü, hizmeti, adresi, bilgiyi veya firmayı arama motorları üzerinden buluyor. Web site sahibi olan insanlar da trafiğinin çoğunluğunu arama motorları üzerinden alıyor. Trafikler yani ziyaretçiler de arama motorları üzerinden geldiği için, web site sahipleri, sitelerini arama motorlarına uygun hale getiriyor. Bunun için de çeşitli SEO programları kullanıyor. Peki SEO programları nedir ve ne işe yarar?

SEO Programları Nedir?

SEO, Search Engine Optimization şeklinde açılımı olan, Türkçe’ye ise arama motorları optimizasyonu olarak geçen bir terimdir. Web sitesi olanların, kulağında aşina olan bu kelime ile web siteleri arama motorlarına uyumlu hale getirilip, arama motorları üzerinde aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlanır. SEO bir çok açıdan ele alınır ve uygulanır. Sadece web sitesini SEO uyumlu yapmak maalesef yetmediği için, kullanışlı SEO programları bulunur. SEO programları, web sitelerini veya anahtar kelimeleri analiz edip, aynı zamanda karşılaştırma yapıp, web site sahipleri için uygun raporlar veya etkileşimler sunar. 

Kullanışlı SEO Programları Nelerdir?

SEO programlarının online olanları olduğu gibi, masaüstü bilgisayarda portabler ismi verilen, şekilde çalışan programlar veya basit bir tarayıcı eklentisi olarak çalışanlar da bulunur. En sık kullanılan SEO programları ise şu şekildedir;

Keywords Everywhere – Keyword Tool

Bu bir tarayıcı eklentisidir. Mozilla Firefox ve Google Chrome tarayıcıları üzerinde çalışabilir. Her iki ürünün de mağazasında, ücretsiz şekilde sunulmaktadır. Keywords Everywhere ile yaptığınız aramalarda diğer en çok aranan kelime ve kelime dizelerini bulabilirsiniz. Bu eklenti ile anahtar kelimelerinizi belirleyebilir veya tanıtım yazılarınızda, anahtar kelimeleri ön plana çıkartabiliriz.

SEO Panel

SEO Panel ise PHP ile yazılmış bir betiktir. Çalıştırmak için mysql veritabanına ve PHP çalıştırıcısına ihtiyacınız bulunur. Web yönetici araçları, meta tag oluşturma ve backlink kontrolü gerçekleştirebilir. 

SEO Spider

Bu uygulama ise Windows işletim sistemleri üzerinde çalışan, ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan, SEO programları arasındadır. Web sitenizi SEO için analiz eder ve detaylı raporlar sunar. Backlink kontrolü yapıp rakip web siteleri ile web sitenizi karşılaştırabilir.

SEO İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir

Google Pagespeed

SEO için arama motorları bir çok kriter bulundurur. Örneğin Google Pagespeed değerine bakmaktadır. Web sitenizi kesinlikle Google’nin Pagespeed servisi üzerinden kontrol edip, iyi bir puan almanına özen gösterin.

Hızlı ve Kesintisiz Hosting

Sitenizin açılma hızı çok önemlidir. Bu her ne kadar kodlama oranıyla değişse de hosting hizmeti çok önemli bir faktördür. Linux Hosting ve Windows Hosting ne olursa olsun, hosting hizmetiniz kesintisiz olması gerekmektedir. Ayrıca hosting hizmeti aldığınız yerin sunucusu da SEO için optimize edilmiş olması gerekir.

About the author

root

Leave a Comment