Linux

Photoshop Linux Alternatifleri

yazar root

Photoshop 1990 yılında Adobe firması tarafından piyasaya sunulduğundan beri, en popüler görsel veya fotoğraf düzenleme yazılımı.Binlerce özelliği bulunur ve tasarımcılar veya görsel editörler tarafından en çok kullanılan yazılımdır. C ++ ve Pascal dilleri ile yazıldı. Her ne kadar Linux üzerinde bazı sürümleri Wine Emulator ile çalışsa da, çok sağlıklı performans vermiyor. Bu yüzden Linux üzerinde çalışan Photoshop için alternatif programları listeliyoruz.

İşte Linux için en iyi alternatif Photoshop programları;

1. GIMP

GNU Image Manipulation Program. GIMP Linux üzerinde çalışan en popüler görsel düzenleme programı. Grafik tasarımları, grafik çizimleri, fotoğrafçılığı ve yaratıcı bilim insanları için gelişmiş araçlarla oluşturulmuş ücretsiz ve açık kaynaklı bir resim düzenleme programı. GIMP Windows işletim sistemleri üzerinde de çalışabiliyor.

Neredeyse Photoshop’un sağladığı tüm özellikleri içeriğinde sunar. Hatta GIMP’in, Photoshop gibi görünmesini sağlayan temalar da mevcut.

GIMP Kurulumu;

Debian/Ubuntu

sudo apt install gimp

Centos/Red Hat

yum install gimp

Fedora

sudo dnf install gimp

Freebsd

cd /usr/ports/graphics/gimp
make install clean

2. Krita

Krita , herkesin profesyonel bir biçimde dijital resimler oluşturabilmesi için ücretsiz, platformlar arası ve açık kaynak kodlu bir resim uygulamasıdır.

Krita , KDE masaüstü projesinin üyeleri tarafından KOffice paketi ailesinde bir uygulama geliştirmeyi seçen bir girişim olan KImageShop olarak başladı . Daha sonra Krita ismi ile GIMP kütüphanelerini de destekleyen Krita’ya evrildi.

Krita, Windows, Linux ve OS X üzerinde de çalışıyor.

Krita Kurulumu;

Fedora;

dnf install krita

Ubuntu/Debian

apt install krita

Arch Linux

pacman -S krita

Freebsd;

cd /usr/ports/graphics/krita
make install clean

3. Darktable

Darktable açık kaynak kod dünyasına gönül vermiş fotoğrafçılar tarafından, fotoğrafçılar için oluşturulan bir görsel düzenleme programı.

Negatif ve ham görüntüler dahil olmak üzere dijital dosyalarla profesyonel olarak ilgilenmenizi sağlar.

Photoshop programında bulunan, özel filtreleme araçlarının neredeyse hepsini sunar.

Darktable bir çok Linux dağıtımın resmi repolarında bulunur. Centos ve Red Hat için epel reposunu aktif etmeniz gerekiyor.

Darktable Kurulumu;

Ubuntu/Debian

sudo apt-get install darktable

Fedora

dnf install darktable

Arch Linux

pacman -S darktable

Centos/Redhat

yum install epel-release

Freebsd

pkg install graphics/darktable

4. Photopea

Photopea aslında bir program değil online fotoğraf ve görsel düzenleme aracı sunan bir web sitesi. https://www.photopea.com/ adresi üzerinden fotoğraflarınızı, resimlerinizi ve görsellerinizi düzenleyebileceğiniz bir platform.

5. digiKam

digiKAM temel görüntü düzenlemeyi sağlayan, tümleşik özelliklere sahip ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak sunulan bir fotoğraf yönetim uygulamasıdır.

digiKam , kullanıcılara içe ve dışa aktarabilecekleri toplu fotoğrafları işleme koyma, etiketleri kullanarak düzenleme ve meta verileri düzenleme işlemleri sağlar. 

digiKAM Kurulumu;

Debian/Ubuntu

apt-get install digikam

Arch Linux

pacman -Sy digikam

Fedora

dnf install digikam

Freebsd

cd /usr/ports/graphics/digikam/
make install clean

6. CinePaint

CinePaint açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak sunulan, yüksek renk kalitesini destekleyen, bir resim rötuşlama aracıdır. TIFF ve OpenEXR gibi yüksek kaliteli görüntü dosyası formatlarını ve JPEG ve PNG gibi geleneksel formatları da destekler.

Cinepaint’in dosyalarını https://sourceforge.net/projects/cinepaint/ adresinden indirerek kurabilirsiniz.

About the author

root

Leave a Comment