Linux

Mysql Optimizasyonu

yazar root

Mysql en çok kullanılan veritabanlarından biri. Microsoft’un veritabanı çözümü Microsoft SQL Server ile pazar payları neredeyse aynı. Fakat pazar paylarında diğer veritabanlarından ( postgresql, redis, idm db2 vb.) bariz olarak üstünlüğü var.

Mysql Nedir?

Mysql, çok kullanıcılı, hızlı ve sağlam bir veri tabanı yönetim sistemidir. UNIX, Linux, OS/2 ve Windows platformları için ücretsiz dağıtılmakla birlikte ticari lisans kullanmak isteyenler için de ücretli bir lisans seçeneği de bulunur. Bu veritabanına da Mysql Enterprise ismi verilmiştir. Şu anda Mysql 8.0 versiyonu kullanılır.

Mysql Kullanımı

Mysql için bir sql dili bilmeniz gerekir. Fakat çok büyük datalar ile uğraşmıyorsanız standart sorgular işinize yarayacaktır.

Mysql Optimizasyonu Nedir?

Mysql veritabanlarının, kullanıldıkları işletim sistemlerinde, mysql veritabanının my.cnf adı verilen bir konfigürasyon dosyası bulunur. Bu dosyada kullandığımız sorgularımıza ve işletim sisteminin gücüne göre (ram, cpu) en sağlıklı ve performanslı halde çalıştırılmasına mysql optimizasyonu diyoruz.

Mysql Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Peki, mysql optimizasyonu nasıl yapılır? Mysql veritabanınızın sağlıklı şekilde çalışmasını istiyorsanız, kesinlike optimizasyon yapmalı veya yaptırmalısınız. Mysql optimizasyonu için sorgularınızı analiz etmeli ve buna göre konfig dosyası oluşturmanız gerekir. Fakat neyse ki, bu işlem için tasarlanmış bir script bulunuyor.

MySQLTuner ile Mysql Optimizasyonu

Mysql veritabanını optimize etme işlemi için MySQLTuner isminde bir betiğimiz bulunuyor. Betiği aşağıdaki şekilde çalıştırabiliriz.

Sunucunuza root kullanıcı ile veya root yetkisi donatılmış kullanıcı ile SSH üzerinden bağlantı sağlayın. wget ile betiği indirin.

wget http://mysqltuner.com/mysqltuner.pl

İndirdiğiniz dosyaya çalıştırılması için izinleri verin;

chmod +x mysqltuner.pl

Daha sonra aşağıdaki komut ile betiği çalıştırıyoruz. 

./mysqltuner.pl

Betiği çalıştırdığınız, sizden mysql root şifrenizi isteyecektir. Betik arka planda çalışmaya başlayacak ve size daha sonra rapor sunacaktır. Rapora istinaden mysql veritabanınızı optimize edebilirsiniz.

About the author

root

Leave a Comment