Linux

Linux İçin En İyi Microsoft Office Alternatifleri

yazar root

Microsoft Office, kullanım kolaylığı ve yaygın ağı ile birlikte, en çok kullanılan ve en popüler ofis yazılımıdır. Tabi Linux dağıtımları üzerinde Microsoft Office programı çalışmadığı için alternatiflere yönelmemiz gerekiyor. Piyasada oldukça yetenekli, Microsoft Office’in yaptığı tüm işlemleri yapabilecek ofis programları bulunuyor. Yazımızda Linux için Microsoft Office programı alternatiflerini derliyoruz.

1. LibreOffice

LibreOffice, Linux camiasının en popüler ve en çok kullanılan ofis programlarından bir tanesi. LibreOffice, Apache Openoffice’den çatallandı. (fork) Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu. Türkçeleştirme çalışmalarında yer aldığımız LibreOffice Türkçe ve bir çok dili de destekliyor. Ubuntu Desktop gibi bir kaç Linux dağıtımında da varsayılan olarak kuruluyor.

LibreOffice sadece Linux üzerinde değil, Windows ve MacOS işletim sistemlerinde de çalışıyor.

İndir

2. Apache OpenOffice

Apache Office Linux dağıtımlarında çalışan en iyi ücretsiz ofis programlarından bir tanesi. LibreOffice gibi, Linux dağıtımlarına ve Windows ile MacOS işletim sistemlerinde de çalışır. Tüm Microsoft Office dosya uzantılarını destekler.

İndir

3. FreeOffice

FreeOffice, SoftMaker adlı Alman şirket tarafından geliştiriliyor. Yeni ve eski Microsoft Office formatlarını destekliyor. Platformlar arası çalışıyor ve Windows ile MacOS üzerinde de tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

İndir

4. WPS Office

WPS Office, ofis programı ihtiyaçlarınızı gidermek için için gereken tüm araçlara sahip bir program. Kelime işleme, elektronik tablo ve Microsoft Office’in sunduğu powerpoint uygulamasıyla Linux için ücretsiz bir sürümü bulunuyor. Kullanımı kolay, hafif, sade ve güzel bir ofis programı.

Ubuntu, Fedora, CentOS, OpenSUSE gibi tüm büyük Linux dağıtımlarını destekler.

İndir

5. Feng Office

Feng Office daha önceki ismi OpenGoo olarak da biliniyor. Linux için iyi bir Microsoft Office alternatifi. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak sunuluyor. Aynı zamanda dahili gelen, proje yönetim uygulaması sunuyor.

İndir

6. OnlyOffice

OnlyOffice aslında, Google G-Suite gibi, açık kaynak kodlu, bulut tabanlı bir ofis yazılımı. Belgeleri ve dosyalarınıza tek bir yerden erişim yapmanızı sağlar. İsterseniz bulut sunucular üzerinde kullanabilir veya indirebilirsiniz.

İndir

7. Calligra Suite

Önceleri KOffice olarak bilinen Calligra Suite, Linux için aktif olarak geliştirilen ve açık kaynak kodlu ücretsiz bir ofis programından biridir. KDE masaüstü için geliştirilse de, diğer masaüstlerinde (Gnome, XFC vs.) kullanabilirsiniz.

İndir

About the author

root

Leave a Comment