Web Hosting

Linux Hosting vs Windows Hosting

yazar root

Hosting piyasası bilenler için bile oldukça karmaşık terimler içeriyor. Trafiği, disk alanı, php desteği, seo hosting, ftp, dns, nameserver, subdomain, mail yönlendirme vs vs. Terimler bitmiyor. İşi bilenler dahi tam olarak trafiği tahayyül edemezken, son kullanıcının tayin etmesi hiç mümkün gözükmüyor.

Tabi bunlar daha sonra arttırılabilir seçenekler olsa da, kimse web sitesinin veya mail trafiğinin durmasını veya sekteye uğramasını da istemiyor. Dolayısı ile hosting paket seçiminde doğru karar vermek seçiyor. Burada da karşımızı en belirgin soru çıkıyor.

Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

Öncelikle iki tanımlamayı gerçekleştirelim;

Linux Hosting Nedir?

Eğer, aldığınız hosting paketi Linux veya Unix dağıtımları üzerinde çalışan bir hizmet ise Linux Hosting diyoruz.

Windows Hosting Nedir?

Yukarıdaki tanımlamaya uygun olarak da, satın aldığınız hosting paketi Windows sunucu işletim sistemleri üzerinde çalışıyorsa da Windows Hosting diyoruz.

Linux ve Windows Farkı Nedir?

Linux açık kaynaklı olarak dağıtılan (genellikle ücretsiz ve GPL lisanslı) bir işletim sistemiyken, Windows ise kapalı kaynaklı ve ücretli olarak satılan bir işletim sistemidir. Windows masaüstü ve sunucu işletim sistemleri olarak ayrılır. Masaüstü işletim sistemleri son kullanıcı işlemleri için yapılandırılmışken, Windows Sunucu ailesi ise, sunucu servisleri için tasarlanmıştır.

Linux üzerinde ise, son kullanıcı, masaüstü veya sunucu ayrımı bulunmaz. Bir Centos dağıtımını, masaüstü olarak da kullanılabilirsiniz, web sunucu olarak da mail sunucu olarak da kullanabilirsiniz.

Windows Sunucu işletim sistemleri 2008 versiyonundan bu yana Core (masaüstü ortamsız) olarak kullanılsa da, kullanımı çok fazla yaygınlaşmamıştır.

Linux işletim sistemleri ise, eğer uygun bir versiyon seçmediyseniz (ubuntu desktop gibi) varsayılan olarak masaüstü ortamı olmadan kurulurlar. Bu da Linux işletim sistemlerinin SSH üzerinden (komut satırı) kontrol edilmesini sağlar ve performansını arttırır.

Hangini seçmeliyiz? Linux mu Windows mu?

Bugün bir Linux dağıtımını kullanıyorsanız, masaüstü olarak size Windows işletim sisteminin sunacağı her programı veya alternatifini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Office yerine Libre Office, Photoshop yerine Gimp’i rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla alışkanlıklarınızı bir kenara bırakırsanız, Linux’un açık kaynak dünyasından oldukça verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Kullanımı da eskisi gibi zor değil. Zira eskiden, bir sürücü tanıtmak için bin bir türlü takla atılırken, şimdilerde zaten donanım üreticileri Linux sürücülerini de ya yazıyor ya da Linux sürümleri donanımları otomatik olarak tanıyor.

Hosting Seçimi? Linux Hosting mi Windows Hosting mi?

Sistem yöneticileri için Linux sunucuları yönetmek her zaman daha kolaydır. Çünkü siyah ekran üzerinde istediğiniz çıktıyı, vereceğiniz basit komutlarla alırsınız. Yönetilmesi daha kolaydır ve kararlıdır.

Son kullanıcı açısından ise bu sorunun cevabı ihtiyaca göre belirlenecektir.

Basit bir mantıkla, eğer PHP dili ile kodlama yapıyorsanız Linux Hosting, asp veya asp.net dili ile kodlama yapıyorsanız Windows Hosting seçmeniz sağlıklı olacaktır.

Windows Hosting PHP destekler mi?

Evet destekler. Windows 2003 sunucularda dahi, ISAPIler ile PHP desteği verilebiliyordu. 2003 sonrasında varsayılan olarak PHP destekler hale geldi. Fakat hiç bir zaman Linux kadar performanslı olamadı ve bir çok PHP kütüphanesini desteklmiyor. O yüzden PHP kullanıyorsanız Linux hosting tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Linux Hosting asp veya asp.net deskler mi?

Linux Hostingler artık (izin verildiyse) asp veya asp.net destekliyor. Fakat PHP ile anlattığımız detaylar burada da geçerli. Zaten paneller bu durumu desteklemiyor. Bir tek Cpanel üzerinde yazılmış ayrı bir eklenti ile desteklenebiliyor fakat onu da bizim deneme şansımız olması maalesef. O yüzden asp veya asp.net çalıştırmak istiyorsanız Windows Hosting tercih etmelisiniz.

About the author

root

Leave a Comment