Linux

KDE Plasma 5.17 Çıktı

yazar root

KDE Plasma, KDE adı ile bilinen, Linux masaüstü ortamının, yeni sürümüne verilen isim. Bu KDE görev çubuğu ile masaüstü ve SuperKaramba’yı bir uygulamada birleştirmekte; sağladığı API’yle ek programcıkların yazılmasına izin vermektedir.

Plazma 5.17 çıktı!

KDE Plazma 5.17, masaüstünün ihtiyaçlarınızı öngördüğü sürümdür. Güneşi algıladığında gözlerinizi rahatlatan renk derecelendirme sistemi Night Color bulunur. KDE Plazma masaüstünüz, sunum yaptığınızı algılar ve slayt gösterinizin ortasında ortaya çıkan mesajları durdurur. Wayland kullanıyorsanız, Plazma şimdi kesirli ölçekleme ile birlikte gelir, bu da tüm masaüstü öğelerinin, pencerelerin, yazı tiplerinin ve panellerin boyutunu HiDPI monitörünüze göre mükemmel şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Plazma 5.17 eski sürümlerine göre oldukça, hafif ve kararlı olarak tasarlandı.

Sistem monitörü

Plazma Sistem Monitörü – KSysGuard – sisteminize göz kulak olmanıza yardımcı olarak CPU işlemlerinizi tüketen işlemleri veya RAM’inizi dolduran uygulamaları yakalamayı kolaylaştırır. Böylelikle daha rahat bir kullanım sunar. KDE Plazma 5.17’de KSysGuard, CGroup ayrıntılarını göstererek konteyner sınırlarını görmenize izin verir. KSysGuard, her işlem için ağ kullanım istatistiklerini gösterdiğinden, bir işlemin ağınızı etkileyip etkilemediğini de kontrol edebilirsiniz.

KWin: Gelişmiş Ekran Yönetimi

Plasma 5.17 ekran yöneticisinin ana yeni özelliklerinden biri, kesirli ölçeklendirmenin artık Wayland’de desteklenmesidir. Bu, masaüstünüzü HiDPI monitörünüze mükemmel şekilde uyacak şekilde ölçeklendirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Wayland’a gelen diğer özellikler arasında GTK başlık çubuğu pencerelerini pencere kenarlarından yeniden boyutlandırma ve gelişmiş kaydırma davranışı bulunur.

KDE Plasma 5.17’de geri dönüş yapan bir özellik, Mevcut Windows masaüstü efektindeki pencereleri orta tıklamayla kapatma yeteneğidir. Ayrıca ekran ayarlarını geçerli ekran düzenlemesine veya tüm ekran düzenlemelerine uygulama seçeneğiniz de vardır.

About the author

root

Leave a Comment