Kali Linux

Kali Linux Vmware

yazar root

Kali Linux Nedir?

Kali Linux, içerisinde penetrasyon denemeleri için,bir çok araçlar bulunduran bir Linux dağıtımıdır. 2013 yılında Backtrack Linux geliştiricileri tarafından geliştirildi. Varsayılan olarak Gnome masaüstü kullanır. Popüler Linux dağıtımlarından olan Debian alt yapısını kullanır. Mati Aharoni ve Deavon Kearns, Kali Linux’un temel geliştiricileridir.

Kali Linux Download

Kali Linux’u https://www.kali.org/downloads/ adresinden indirebilirsiniz. Biz Vmware üzerine kurulum yapacağımız için, ” Kali Linux 64-bit VMware ” dosyasını download edeceğiz. Dosyayı Torrent programı ile download edebilirsiniz.

Kali Linux Minimum Sistem Gereksinimleri

  • 20GB HDD
  • i386 veya AMD64 bit işlemci mimarisi
  • 1GB RAM (2gb tavsiye edilir)

Kali Linux Vmware Kurulumu

Vmware imaj dosyasını, winrar veya 7zip dosyası ile açalım. Dosyanın uzantısı .7z şeklindedir ve winrar bu uzantıyı destekler.

Dosyaların hepsini bulunduğumuz dizine çıkartalım.

Vmware Workstation programını açalım ve, “File” menüsünden “Open” diyelim.

“Kali-Linux-2019.3-vmware-i386.vmx” dosyasını gösterelim. Vmware .vmx dosyasını import edip, sanal makinemizi getirecektir.

Yukarıda bulunan yeşil “Play” tuşu ile işletim sistemini başlatabiliriz. Kali Linux direkt başlayacaktır. Varsayılan olararak kullanıcı adınız “root” şifreniz ise “toor” şeklindedir.

Bir sonraki yazımızda, Kali Linux kurulumunu .iso yapmayı inceleyeceğiz.

About the author

root

Leave a Comment