Kali Linux

Kali Linux Hakkında

yazar root

İşletim sistemleri dünyasında, işletim sistemlerinin bir kullanıcı hedef kitlesi vardır veya oluşur. Örneğin grafik oluşturma ile ilgili aklımıza MacOS bilgisayar gelir. Windows işletim sistemleri daha çok son kullanıcı için yazılmıştır. Tabi Windows Server işletim sistemi ailesi de, isminden de anlaşılacağı gibi, sunucu servisleri için oluşturulmuş. Linux dağıtımlarında da durum biraz böyle. Örneğin Linux Mint daha çok son kullanıcı için yazılmışken, Arch Linux ise, Linux geekleri tarafından daha çok kullanılır. Kali Linux ise penetrasyon testleri yapmak için kullanılan bir Linux dağıtımı.

Kali Linux Nedir?

Kali Linux, Debian tabanlı bir linux dağıtımıdır. Özellikle ağ analistleri ve penetrasyon test uzmanlarına hitap eder. Varsayılan olarak Gnome masaüstü kullanır. Daha önceden BackTrack olarak bilinen Kali Linux, kurulumunda bir çok network ve penetrasyon test araçları ile birlikte gelir. Aslında Kali Linux’un espirisi de budur. Debian’ı masaüstü olarak kullanıp, aynı araçları da kullanabilirsiniz fakat Kali Linux bünyesinde araçları getirdiği için zahmetsizlik sağlar.

Kali Linux’un Geliştirilmesi

Kali Linux‘un temel geliştiricileri Mati Aharoni ve Deavon Kearns’dir. Backtrack Linux’un yeniden yazılması ile ortaya çıkmıştır. Kali Linux’un gelişimi, kodunun çoğunluğunu Debian repalarından aldığı için Debian standartlarına göre belirlenir. Geliştirme işlemleri 2012 yılında başladı ve Offensive Security isminde grup tarafından halen geliştiriliyor.

Neden Kali Linux Kullanmalıyız?

  • Kali Linux, size Linux’un özgür ve özelleştirilebilir ortamını sunar
  • Network ve etik hackerlık konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlar
  • Açık kaynaktır. Geliştirilmeleri, Git ortamında herkes tarafından görülebilir.
  • Çoklu dil desteği bulunur
  • Kali Linux, 600’den fazla network ve penetrasyon test aracı ile birlikte gelir.

Kali Linux’u Vmware üzerine kurulum için, bu yazımızı okuyabilirsiniz. Gelecek yazılarımızda, Kali Linux üzerindeki araçları inceleyip testler yapacağız.

About the author

root

Leave a Comment