Dizi-Film

En İyi Orjinal Netflix Dizileri

yazar root

Netflix bazen enteresan işler çıkarsa da, oldukça güçlü bir içeriğe sahip. Kendi dizileri de bazen oldukça güzel çıkabiliyor. İzlediğimiz orjinal netflix dizilerinden bize göre en iyi olanları listeledik. Bu içeriğe bir çok web sitesinde denk gelebilirsiniz. Biz tamamen amatörce yazıyoruz.

1.Black Mirror

black mirror

IMDB: 8,8

5 sezondan oluşan Black Mirror dizisi İngiliz yapımı bir kara mizah dizisi. Sanırız daha sonra Netflix dizisi olarak geçmeye başladı. Bendersnatch isminde bir de filmi olan Black Mirror‘un her bölümü birbirinden bağımsız olarak yayınlansa da, aslında bağlantıları bulunuyor. Her bölümde farklı oyuncular oynuyor.

En İyi Black Mirror Bölümleri

  • On Beş Milyon Hak
  • Senin Tüm Geçmişin
  • Beyaz Noel
  • Artırılmış Gerçeklik
  • Sus ve Dans Et
  • Sosyal Linç
  • USS Callister
  • Black Museum
  • Striking Vipers

2.Sex Education

sex education

IMDB : 8,3

Annesi cinsel terapist olan Otis, kız arkadaşı ile beraber okuduğu okulda cinsel terapilere başlar. Bir çok öğrencinin sıkıntısını da çözer ve bundan da para kazanır. Henüz 1 sezon yayınlanan dizide, yakın zamanda 2 sezon da çıkacak. Dizide +18 sahneler bulunur.

3.La Casa De Papel

La Casa De Papel

IMDB : 8,6

La Casa De Papel’den söz etmeye çok gerek yok gibi. Oldukça ünlü olan bir dizi. Normalde Netflix orjinal yapımı olmayan İspanyol dizisi, Netflix tarafından hakları satın alarak, Amerikan formatına (40 dakikalık bölümler) çevriliyor. Her ne kadar Tokyo’ya çok kızsak da, dizi kendini izletiyor. 3.sezonu yayınlanan dizide, yakın zamanda 4.sezon da yayınlanacak.

4.Dogs of Berlin

IMDB : 7,5

dogs of berlin

Almanya ile Türkiye arasında milli maç oynanacaktır. Almanya milli takımında forma giyen Türk oyuncu maç öncesi öldürülür. Polis memuru Grimmer olayı araştırmaya başlar. Araştırma için Türk Polis olan Erol Birkan ile soruşturmayı beraber yürütür.

Özellikle dizide geçen gurbetçiler için izlenebilecek bir dizi. Ayrıca Alman ırkçları ile de faşistleri seyredebiliyorsunuz. Zaman zaman sıksa da, enteresan bir konuyu ele alıyor.

5.You

you series

IMDB : 7,8

Başrolünü Penn Badgley’in oynadığı dizide, kitabevi müdür olan Joe (Penn Badgley) bir kıza aşık oluyor. Günümüzün hastalığı “stalklama” konusunda çığır açan Joe tam bir şizofren gibi hareket ederek, kızın tüm yaşamına giriyor. You dizisi ikinci sezon vizesini de aldı fakat 2.sezonun yayın tarihi henüz belli değil.

6.Better Call Saul

better call saul

IMDB : 8,7

Sanırız Better Call Saul’u anlatmaya çok da gerek yok. Zaten dizi Breaking Bad dizisinin spin off’u olarak geçiyor. Harika oyuncu Bob Edenkirk (Saul Goodman veya Jimmy McGill) başrol de oynuyor. Breaking Bad’i seviyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi. Breaking Bad’den bir çok tanıdık sima da göreceksiniz. Better Call Saul dizisinin spin off’u çekilse de şahsen onu da izlerim. Dizinin 4 sezonu yayında. 5.sezonun yayın tarihi henüz belli değil.

7.Orange is the New Black

Orange is the New Black

IMDB : 8.1

Kanımca eğlencelik bir dizi. Bazen zorlukları bazen de olanaksızlıkları anlatıyor. İzlemeseniz bir şey kaybetmezsiniz fakat izlenebilir bir dizide olabilir. Seçkin bir Newyork’lu ablanın, geçmişinde işlediği bir suçtan yüzünden ceza evine girmesini anlatıyor.

8.Bodyguard

bodyguard

IMDB : 8,2

İngiliz yapımı, başrolünde Richard Madden’in oynadığı aksiyon bir dizi. Richard Madden’i Game Of Thrones’dan (Rob Stark) hatırlayacaksınız. Eski bir asker olan David (Richard Madden) daha sonra polis olur. Tesadüfen bulunduğu trende bir canlı bomba eylemcisinin, bombayı patlatmadan teslim olmasını sağlar. Bu sebeple de içişleri Bakanının korumalığına yükseltir. Savaş yanlısı olan içişleri bakanını korumak oldukça zordur. Çünkü İngiltere’de bir çok kişi savaş karşıtıdır.

Bazen mantık hataları olsa da, izlerken keyif alacağınız bir dizi.

9.Designated Survivor

Designated Survivor

IMDB 7,8

Kiefer Sutherland’a olan hayranlığınız yüzünden Designated Survivor’ı izlemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat bu dizi tam bir politika dizisi. Diziyi izlerken bazen, Kiefer Sutherland‘ın, Jack Bauer olup, insanları kurtarmasını bekleseniz de, dizi isteneni veriyor.

Amerikan yasalarına göre, Başkan öldüğünde veya başkanlık görevini üstlenemeyecek duruma gelirse yerine geçecek kişiler tam olarak belli. Başkan yardımcısı ve abd temsilciler meclisi başkanından başlayarak sırayla belirlenmiş Tabi olur da, bütün bu isimler bir araya geldiğinde bir saldırı olursa kim başkan olacak? Onun içinde ABD “designated survivor” isminde birini buluyor ve tüm bu isimler bir aradayken, kabineden bir kişiyi ayrı korunaklı bir yere götürüyorlar. O isimde Tom Kirkman (Kiefer Sutherland)

Bazı bölümlerde ülkemize de atıf yapılan dizi kesinlikle politika sevenler için izlenmesi gereken dizilerden.

About the author

root

Leave a Comment