Windows

En İyi Notepad Alternatifi Programlar

yazar root

Notepad, Windows 1.0 sürümünden buna, tüm Windows işletim sistemlerinde dahili olarak geliyor. Notepad sade bir arayüzü sahip. Sıradan bir son kullanıcıya notepad.exe Windows masaüstü işletim sistemi ailesinde yetiyor. Fakat daha fazla metin biçimlendirmesi gerektiğinde yetersiz kalıyor. Microsoft Office programı içerisinde yer alan, Microsoft Office Word veya dahili olarak gelen Microsoft Word belge biçimlendirmek için değil. kelime işlemek için kullanılıyor.

Yazımızda Windows üzerinde kullanılan, Notepad yazılımına alternatif olarak kullanılan, metin (text) editörleri derliyoruz. Alternatif text editorler;

Notepad ++

Notepad++ belki de, Windows üzerinde notepad’den sonra en çok kullanılan metin editörü. Satır numaraları, daha iyi arama, çok sekmeli arayüz, yazım denetimi vb. gibi bir çok özelliğe sahip. Ayrıca bir çok programlama dili için desteği bulunuyor ve tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Notepad++ indir

PSPad

Pspad daha çok programcılar için geliştirilmiş bir metin editörü. Dahili olarak ftp istemcisi bulunur. Makro kaydedici, kullanıcı tanımlı vurgulama, HEX düzenleyici, tümleşik CSS düzenleyici gibi özellikleri içeren başka bir araçtır. En kötü yanı ise reklam içermesi.

PsPad indir

ATPad

AtPad güzel bir arayüz ve geçerli özelliklere sahip bir metin editörü. O da ücretsiz olarak sunuluyor. Herhangi bir kurulum gerektirmeyip, portable olarak çalışabilir. 2010 yılından buna güncellenmemektedir.

ATPad indir

NoteTab Light

NoteTab Light bir metin editörü ve bir kodlama aracı olmayı hedeflemektedir. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunur. Ücretsiz sürümde söz dizimi vurgulama yoktur ve yalnızca HTML ile CSS’yi destekler.

NoteTab Light indir

GetDiz

GetDiz, inelediğimiz metin editörlerinden daha farklı bir görüntüye sahip bir program. Arka planı koyu mavi üzerine beyaz fontlardan oluşur. Tabi isterseniz değiştirebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, program DIZ ve NFO dosyalarını gelişmiş işlevsellik ile görüntüler ve program ASCII resmini de gösterebilir. Ayrıca, metin, DIZ veya NFO dosyalarını GIF görüntüleri olarak kaydedebilirsiniz.

GetDiz indir

DocPad

DocPad, Notepad’e oldukça iyi bir alternatif durumunda. Güzel, şık bir arayüzü bulunur. Yer imi koyma, girintiyi engelleme, karakter dönüştürme, sürükle ve bırak desteği, baskı önizleme, gelişmiş arama ve değiştirme, dosya geçmişi gibi özellikleri destekler. Kullanıcılar çeşitli skinler ile ara yüzü değiştirebilir.

Docpad indir

About the author

root

Leave a Comment