Domain

Domain ismi neden önemli?

yazar root

Domain aslında domain name olarak bilinmektedir. Yani Türkçesi ile alan adı olarak anılır. Domain bir web sitesinin internet üzerinde aldığı adıdır. Eğer domain denilen fasılite olmasaydı, bu web sitesine koruyucu.com şeklinde değil, ip adresi üzerinden girmek zorunda kalacaktınız.

IP adresi nedir?

IP adresiise , interneti ya da TCP/IP (yerel ağlar dahil) protokolünü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adrestir. IP adresleri konusunda RFC standartları bulunmaktadır. RFC standartlarına göre, 192.168.0.0, 172.16.0.0 ve 10.0.0.0 ip adresleri yerel (lokal) cihazlara ayrılmıştır. Yani internet üzerinde bir cihazın (sunucu, firewall, switch vb) ip adresi lokal ip adresi olamaz. Bunun dışında kalan tüm ip adresleri internet üzerinde yani geniş ağda kullanılabilir.

Fakat teknoloji geliştikçe IP adresleri çok fazla kullanımdan ötürü yetmemeye başlamıştır. Şu anda kullandığımız IPv4 teknolojisi yerini yakın zamanda IPv6 dediğimiz protokole bırakacaktır.

Domain İsimleri

Dolayısı ile, domain name yani alan adları olmasa, bir web sitesine girerken farazi 125.55.25.34 ip adresini aklınızda tutmanız gerekecekti. Daha da kötüsü eğer IPv6 teknolojisi kullanılsaydı şu şekilde rakam ve sayı şeklinde verilmiş hex dizinini aklımızda tutacaktır.

2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334 

Hatta daha da fenası, web sitesi için bir ip adresi kullanılmak zorunda kalacaktı. Bu sebeple 4,294,967,296 tane web sitesi dışında siteye erişim olmayacaktı. Tabi bu adreslerinin hepsinin web sitesi amacıyla kullanıldığını düşünürsek. Ki bu konuda net bir istatistik olmasa da, kullanılan ip adreslerinin yarısı bile web sitesi için kullanılmıyor. Çünkü smtp, pop3, imap, dns, cdn ve farklı servisler için de ip adresi gerekecektir.

Domain Kayıt Önemi

Nasıl bir dükkan açarken, şirket kurarken, isim önemli ise web sitesi için de en önemli ibare doğru domain kayıt adını satın almaktır. Nasıl kafamızda ip adreslerini tutmuyorsak, web sitemizin potansiyel ziyaretçilerine uygun olmayan uzun bir domain adını da aklımızda tutamayız. O yüzden, domain kayıt işlemini yaparken mümkün mertebe kısa isimler kullanmalıyız. Şöyle bir örnekle yola çıkabiliriz;

Bir oto yedek parça satışı yapan web sitemiz olsun diyelim. Firmamızın ismi de Koruyucu Kardeşler Yedek Parça Ltd. Şti. olsun. Domain ismimizi koruyucukardesler.com şeklinde almak yerine yedekparca.com şeklinde almak her zaman daha iyi bir olasılıktır. Çünkü kullanıcılar uzun bir ismi aklında tutmak yerine hem kısa, hem de direkt sektörünüze uygun olan domain ismini daha rahat aklında tutacaktır. Ayrıca arama motorları da domain isminize öncelik tanıyacaktır. Yani yedek parça satışı yapıyorsanız içinde yedek parça geçen bir domain almak çok iyi bir çözümdür. Japon Yedek Parça da aynı şekilde isim almak sağlıklı olacaktır.

Alacağım domain dolu ne yapabilirim?

Bugün internet üzerinde binlerce domain uzantısı bulunuyor. Bu arada kısa bir not olarak eklemek gerekir. Tercihiniz her zaman .com uzantısından yana olsun. Eğer alacağınız domain adı boşta değilse alternatif uzantılara yönelebilirsiniz. Yani yedekparca.com domaininin boşta olmadığını zaten bilmek gerekir. Bu durumda mesela yedekparca.cars domainini kayıt edebilirsiniz.Veya domain isminizi çok uzatmadan direkt konuyu özgü bir domain alabilirsiniz. nissanyedekparca.com gibi bir domainde işinizi çözecektir sanırım.

Tire (-) kullanmayın

Domainlerde zaten alt çizgi (_) kullanamıyorsunuz. Orta çizgi yani tire kullanabiliyorsunuz fakat kullanmamanız tavsiye edilir. Tire karakterini hem kullanıcılar hem de arama motorları sevmez.

Domain satın alsam?

Eğer hedefinize yönelik tüm domainler alındıysa, mevcut kayıt edilmiş bir domaini de satın alabilirsiniz. Sıfırdan bir domain kayıt bedelinden çok daha fazlasını ödeyebilirsiniz fakat işe yarayan bir yöntemdir. Ayrıca arama motorları eski tarihli kayıt edilmiş domainleri daha çok sever.

Diğer uzantılar

.com uzantısını satın aldınız fakat domain ile ilgili işlemleriniz henüz bitmedi. Çünkü diğer uzantıları da satın almanız önemli. Tabi binlerce uzantının her birini almanız maddiyat olarak hem fazla hem de gereksiz. Fakat en azından, .net, .biz gibi TLD domainleri kaydedin.

About the author

root

Leave a Comment