Windows

Windows için SSH istemcileri

yazar root

Her ne kadar Linux sunucular kullansak da, kendi bilgisayarlarımızda Windows işletim sistemi kullanabiliyoruz veya zaman zaman kullanmak zorunda kalıyoruz. Linux işletim sistemleri üzerinde direkt konsoldan işlemleri yapabildiğimiz gibi (konsoldan farklı sunuculara bağlanma) farklı SSH istemcileri de kullanabiliyoruz. Bu yazımızda Windows için SSH istemcilerini sıraladık.

SSH Nedir?

SSH bilgisayarlar arasında güvenli bir şekilde iletişim kurmak için yapılandırılmış bir ağ protokolüdür. Secure Shell (güvenli kabuk) veya Secure Socket Shell (güvenli soket kabuğu) olarak geçer. Linux ve Unix işletim sistemleri içinde OpenSSH ile sunuculara dışarıdan bağlanabiliriz. Özellikle Linux Hosting kullanıcıları SSH tabiri oldukça bilinir.

Windows İşletim Sisteminde SSH Client

Windows işletim sistemi için ücretli ve ücretsiz şekilde bir çok SSH istemcisi bulunuyor. İyi haber ise, Windows 10 üzerinde ssh istemci artık dahili olarak geliyor.

Windows 10 Dahili SSH Client

İyi haber, Windows 10’un artık varsayılan olarak bir komut satırı SSH istemcisi var, bu nedenle üçüncü taraf bir SSH istemcisi yüklemeye gerek kalmadan bir Linux sunucusuya SSH ile bağlanabiliriz.

Windows Ayarları’nı açın, Uygulamalar’a gidin ve ardından İsteğe bağlı özellikler’e gidin. OpenSSH istemcisinin yüklü olduğunu kontrol edin.

Eğer yüklü değilse, İsteğe bağlı özelliklere gidin ve Özellik ekle düğmesine tıklayın ve OpenSSH istemcisini yükleyin.

Ssh komutunu çalıştırmak için komut istemi yani CMD veya PowerShell Penceresi’ni de kullanabilirsiniz.

PuTTY

PuTTY, Windows 10’da kullanılan en popüler SSH istemcisidir denilebilir. Açık kaynaklı bir SSH terminal emülatörüdür ve Windows işletim sistemleri, Linux dağıtımları veya MacOs yüklü cihazlar da kullanılabilir. Hafif bir SSH GUI arıyorsanız, PuTTY çok kullanışlı bir araç olacaktır. Ayrıca boyutu da oldukça küçüktür (1.2MB) ve portable şekilde çalışır.

İyi olan şey, PuTTY’nin tekrarlanan kullanım için SSH oturumlarını kaydetmenize izin vermesidir. Telnet, Rlogin, SCP ve ham soket bağlantılarını destekler.

MobaXterm

Bir SSH İstemcisinden daha fazlasını istiyorsanız MobaXterm kullanabiliriz.. MobaXterm, oturum yönetimi, daha iyi bir GUI ve hatta Windows CMD’ye alternatif olarak kullanabileceğiniz yerel bir komut İstemi gibi daha yerleşik özellikler sunar.

Sadece SSH MobaXterm, Telnet, FTP, SFTP, Uzak Masaüstü ve diğer protokolleri de desteklemez.

Ancak, ücretsiz sürümün sınırları vardır. Örneğin, yalnızca 12 oturum kaydedebilirsiniz. Sınırlama olmaksızın kullanmak için profesyonel sürümü satın alıp kullanmanız gerekir.

mRemoteNG

mremoteNG% 100 ücretsiz bir uzak oturum yöneticisidir ve SSH, Telnet, Uzak Masaüstü ve VNC gibi çoklu protokolleri destekler.

MremoteNG’yi SecureCRT’ye ücretsiz bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

SecureCRT

SecureCRT, 1995 yılında piyasaya sürülen en eski terminal emülatörlerinden biridir. VanDyke Software tarafından oluşturulan, Microsoft Windows 10 için ticari bir SSH istemcisidir.

En iyi terminal emülatörü olarak kabul edilen SecureCRT, bu SSH istemcisi otomatik günlük kaydı, özelleştirilebilir komut dosyaları ve SFTP, Bağlantı noktası yönlendirme, X11 yönlendirme, Oturum Yöneticisi, HTTP proxy, Komut dosyası işlevleri ve daha fazlası gibi bazı mükemmel yerleşik özellikler sunar. Ücretsiz versiyonu yoktur fakat deneme sürümünü 30 gün boyunca kullanabilirsiniz.

About the author

root

Leave a Comment