Genel

Web sitesi için yazılım ve programlar

Web Sitesi Tasarımı İçin Hangi Programlar Kullanılır?

Geçmişte web sitesi kodlama işlemleri insanlara zor geliyordu. Tasarımcılar bu işler için oldukça yoğun çabalar sarfediyordu. Ama şimdi hazır programlar ile kodlama dahi bilmeden web siteleri yapılabiliyor. Web sitesi tasarımı için kodlama yaparak veya kodlama olmadan kullanılacak programları inceleyeceğiz. Web site yapmak için kullanılan programlar hangileridir?

1.Adobe Photoshop

Bir web sitesini sadece yazıdan ibaret kılarsanız, ziyaretçileriniz sıkılabilir. Ayrıca görseller ile web siteniz desteklenmelidir. Bunun için de biçilmiş kaftan Adobe Photoshop programıdır. Görselleri düzenlemek onlara efektler katmak ve web sitenizde görsel bir şölen yapmak için ihtiyacınız olan yegane program Adobe Photoshop’tur.

2.Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweaver gelişmiş bir web sitesi tasarlama yazılımıdır. Kod yazmak için bir editörü bulunduğu gibi, statik içerikleri de herhangi bir kod bilmeden tasarlayabilmenize olanak sağlar.

3.Notepad

Evet Notepad. Fakat tabi ki Notepad sadece yeterli değil. Notepad ile bir web sitesi tasarımı yapmak için, öncelikle HTML dilini sonrasında web sitesini hareketli hale getirebilmek CSS dilini bilmeniz gerekir. Eğer dinamik bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız, sunucu taraflı çalışan PHP, Python, ASP, ASP.NET gibi diller bilmeniz gerekecektir.

4.Bootstrap

Bootstrap bir CSS framworküdür. İçerisinde bir çok CSS sınıfı bulunur. Eğer bootsrap kodlamayı öğrenirseniz sırtınız yere gelmez.

5.Wordpress

WordPress bir içerik yönetim sistemi olmakla beraber çok kullanılır. İlk çıktığında blog yazımı için tasarlanmış olan WordPress artık, kişisel bloglardan kurumsal firmalara kadar bir çok kişi ve kurumun kullandığı bir yazılım haline geldi. Ücretsiz ve ücretli binlerce belki de daha fazla tema bulup web sitelerinizi WordPress ile yayımlayabilirsiniz. WordPress ile web sitenizi açmak için domain ve hosting dışında başka bir servise ihtiyacınız olmayacak. Üstelik web sitelerinizi de dinamik halde tutup sürekli güncelleleyebilirsiniz. Tabi wordpress hosting almanız da gerekebilir.

6.Joomla

Joomla’da WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi. WordPress kadar olmasa da, Joomla için de yazılmış bir çok eklenti ve tema mevcut. 

7.Adobe Fireworks

Bu da güzel bir yazılım. Kodlama bilgisi olmadan bir sürü web işi yapabilirsiniz.

8.Adobe Flash

Hareketli animasyonlar ile web site tasarımı yapmanızı sağlayan bir diğer Adobe firmasının programı. Fakat artık Flash teknolojisi çağ dışı durumda ve mobil cihazlarda çalışmadığı gibi Google Chrome da Aralık 2020 tarihinden itibaren Flash’a destek vermeyecektir. 

9.Notepad++

Notepad gibi ama daha gelişmişi editör. Bu editör ile kodlama yaparken, kodladığıız dili seçerek, hata yaptığınız yerleri de görebilirsiniz.

10.Laravel

Laravel aslında bir PHP frameworku. Ama basit şekilde PHP ile kodlama yaptırarak web siteleri ve web projeleri yapmanızı sağlar.

About the author

root

Leave a Comment