Linux

Linux Sistem Yöneticileri İçin En İyi GUI Araçları

yazar root

Linux veya Unix sistem yöneticisinin görevleri arasında, kurmak, optimize etmek olduğu kadar en önemli işlerden bir tanesi de takip etmek. Kuşkusuz, Linux veya Unix sistemler, sistem yöneticileri tarafından oldukça kullanılıyor. Bir çok veriyi terminal üzerinden takip etse de, sistem yöneticileri, bazı temel işlemler için grafik arayüzüne (GUI) ihtiyaç duyabiliyor. Yazımızda sistem yöneticilerinin en çok kullandığı grafik arayüzlü araçları listeliyoruz.

1. phpMyAdmin

phpMyAdmin , bir web tarayıcı (web browser) kullanarak MySQL veritabanları oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir PHP tabanlı web uygulamasıdır. Alternatifleri olsa da, mysql için en çok kullanılan araçlardan bir tanesidir. Özellikle web hosting firmaları ve linux hosting kullanıcı tarafından da çokça kullanılır.

2. Cockpit

Cockpit , Red Hat tarafından sunulan, birkaç sunucuyu aynı anda herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan izlemek ve yönetmek için geliştirilen, açık kaynak kodlu, kullanımı kolay web tabanlı bir sunucu yöneticisidir.

3. Zenmap

Zenmap , asıl amacı ağ sorunlarını taramak ve sorunlarını gidermek olan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Resmi Nmap Güvenlik Tarayıcı GUI’si olan uzmanlar için gelişmiş araçlar sunar. Yeni başlayanlar tarafından da kolayca kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

4. CUPS

CUPS (Common Unix Printing System) , Apple firması tarafından macOS ve diğer UNIX benzeri işletim sistemleri için oluşturulmuş bir yazıcı hizmetidir. İnternet Yazdırma Protokolü’nü (IPP) kullanarak hem yerel hem de ağ yazıcılarındaki yazıcıları ve yazdırma işlerini yönetebileceğiniz web tabanlı bir GUI aracı vardır.

5. Webmin

Webmin , kullanıcı hesapları ve veritabanları oluşturmak, disk kotası, PHP, MySQL ve diğer açık kaynaklı uygulamaları yapılandırmak ve yönetmek de dahil olmak üzere bir sunucudaki hemen hemen tüm sistem yönetcisi görevlerini gerçekleştirebileceğiniz web tabanlı bir yönetici aracıdır.

6. Apache Directory

Apache Directory , ApacheDS için tasarlanmış bir Eclipse RCP uygulamasıdır. Diğer işlevlerin yanı sıra LDAP tarayıcısı, LDIF, ApacheDS ve ACI editörleri olarak da çalışabilir. Apache Software Foundation’ın açık kaynaklı bir projesidir. 

7. MySQL Workbench

MySQL Workbench , işletim sistemi platformlarında tartışmasız en popüler veritabanı yönetim uygulamasıdır. MySQL Workbench ile hem lokal hem de uzaktan çalışmanıza olanak sağlayan çok çeşitli araçlar kullanarak MYSQL veritabanlarını tasarlayabilir, geliştirebilir veya yönetebilirsiniz. MySQL Workbench yazılımın ayrıca Windows versiyonu da bulunur.

About the author

root

Leave a Comment