Genel

En Güvenli Android Telefonlar

Android işletim sistemli smart telefonlar arasında en güvenli olan cihazlar ne? Yayınlanan emniyet patchlerine göre aslında en günceli, bununla beraber en güvenilir.
Android işletim sistemli akıllı telefonlar sık sık emniyet açıkları ile karşılaşıyor veya zararı dokunan yazılımların hedefi hâline geliyor. Google tarafınca her ay gösterilengüvenlik güncellemesi detaylarına baktığımızda, gönderieln emniyet güncellemeleriyle her ay yüzlerce tehditin önüne geçildiğine şahit oluyoruz.

Bu ay başı yayınlanan Nisan ayı güvenlik güncellemesi de bunun en güzel örneği. Peki bunca tehdit bulunuyorken, en güvenilir Android ne?

Telefonlarımıza yeni özellikler kazandıran yeni sürüm güncellemeleri kadar, her ay gönderilen güvenlik güncellemelerinin de önemi bir fazlaca büyük.

Bu noktada doğal ki güncellemeyi en hızlı ve ilk alabilen Android parlak zeka telefonlar bir yandan en güvenlisi de olmuş oluyor. Bildiğiniz gibi yeni sürüm güncellemeriyle birlikteemniyet güncellemelerini Nexus ve Pixel cihazlarla birlikte Android One programına dahil ürünler alıyor.

Bu noktada vatanımızda satılan ve Android One programına dahil olması nedeniyle her ay güvenlik güncellemesi alan General Mobile GM 4G, GM 5 Plus ve GM 5 modelleri öne çıkıyor. Yani General Mobile Android One ürünleri 7.1.1 versiyon ile en güvenli android deneyimini de sunuyor.

Android One programına dahil olan cihazların tümü, açılımı Compatibility Test Suite olan CTS testinden geçiyor. Cihazı bir takım teste sokan bu sistem, telefonun stabil bir çekilde çalıştığını ve güvenilirbulunduğunu onaylıyor.

Bunun yanı sıra Google’ın cihazları güvende tutmak için uyguladığı bir diziemniyet önemi daha var. Örneğin amaç, Google Play Store’dan indirilen 1 milyon tatbik içerisinde ancak bir tanesinin zararı dokunan yazılım bulunduruyor olması. Tabii ki bunun arasındaçok sıkı bir tatbik denetlemesi, son yıllarda entegre edilmiş durumda.

About the author

root

Leave a Comment